| After-sales Service: | 24-Hour on-Line Technical Support |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Automatic Grade: | Automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Introducing our premium model - the High-Speed Drip Coffee Bag Packing Machine, designed to handle a variety of drip filter bags with precision and efficiency. Whether it's a standard drip filter, VFR drip bag, or conic drip bag, this machine excels. Perfect for packing Non-woven coffee bags, with or without string and tag, it ensures optimal performance with its unique Slide Doser system, minimizing coffee powder waste and maximizing efficiency.
| Model | BAJ-GR50 |
| Working Capacity | Stable 50 bags/min |
| Filling System | Slide Doser |
| Filling Range | 8~15gr/bag (Depends on coffee density and bag size) |
| Sealing Method | Fully 3-side ultrasonic sealing for inner bag; Heat sealing for outer envelope. |
| Inner Material | Non-woven, PLA Fiber(biodegradable), Nylon, all ultrasonic sealing materials |
| Outer Material | Laminated Film, PE Film and Heat Sealing Film. |
| Envelope Type | Rectangular, three sides sealing |
| Standard Bag Size | Inner: W74 * L90mm; Outer: W100 * L120mm |
| Machine Type | Fully automatic and Pneumatic driven |
| Air Consumption | 0.6MPA, 0.3m³/min (Air compressor prepared by customer, we could supply as well) |
| Power | Single phase, 220V, 50/60Hz, 2.2Kw |
| Gross Weight | 750kg |
| Dimension | L1400*W1150*H2240mm |
Q: Are you a trading company or a manufacturer?
A: We are manufacturer with our own workers and factories.