High Efficiency Auger Filling Round Corner Stick Sachet Powder Bagging Packaging Machine
| After-sales Service: | 24-Hour on-Line Technical Support |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Automatic Grade: | Automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BAJ-120F
- Application
- Cleaning, Detergent, Drinks, Rice, Flour, Seasoning, Powder
- Type
- Forming Filling Sealing Machine
- Forming Species
- Bag Moulding
- Forming Function
- Forming, Filling, Seal
- Driven Type
- Pneumatic
- Material Type
- Powder
- Packaging
- Bag
- Packaging Material
- Film
- Filling Material
- Chili Powder, Coffee Powder, Nutritional Powder
- Filling Range
- 1g≤Filling Weight≤20g
- Feeding System
- Auger Filler
- Tolerance
- ± 0.2 Gram
- Working Capacity
- 20-45 Bags/Min
- Sealing Method
- Heat Sealing
- Cutting Method
- Die Cutter
- Bag Type
- Back Seal Stick Sachet with Round Corner
- Film Material
- Heat Sealing Composite Film
- Voltage
- 220V, Single Phase, 50/60Hz, 1.5kw
- Air Supply
- ≥0.6 MPa
- Dimension
- L1165mm*W870mm*H1980mm
- Total Volume
- Around 2m³
- Operator
- 1 Person
- Gross Weight
- About 350kg
- Transport Package
- Standard Export Fumigation-Free Wooden Case
- Trademark
- BAJ
- Origin
- Sichuan, China.
- Production Capacity
- 20 Sets / Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1200.00cm * 1000.00cm * 1870.00cm
- Package Gross Weight
- 350.000kg
Product Description

BAJ-120F Stick Sachet Powder Packing Machine
This set of equipment is used for filling sealing powder material into stick sachet with round corner cutting type.
It is widely applied in food, beverages, and pharmaceuticals industry, such as cinnamon powder, ginger powder, chili powder, coffee powder, matcha powder, coconut powder, nutritional powder, etc.
Product Details:
| Model | BAJ-120F |
| Filling Range | 1g≤ Filling Weight ≤20g |
| Feeding System | Auger Filler |
| Tolerance | ± 0.2g |
| Working Capacity | 20-45 Bags/min |
| Sealing Method | Heat Sealing |
| Cutting Method | Die Cutter |
| Film Material | Heat Sealing Composite Film |
| Voltage | 220V, Single Phase, 50/60HZ, 1.5KW |
| Air Supply | ≥0.6 MPA |
| Dimension | L1165mm*W870mm*H1980mm |
| Total Volume | About 2 m³ |
| Gross Weight | Around 350 KG |







Q: Are you a trading company or a manufacturer?
A: We are manufacturer with our own workers and factories.
Q: What kind of machine do you have?
A: Our offerings include Pyramid Tea Bag Packing Machine, Pyramid Tea Bag Filter Roll Tagging Machine, Drip Coffee Bag Packing Machine, Powder/ Liquid /Sauce/ Granule Sachet Packing Machine, Premade Pouch Packing Machine, other packaging system and also packaging films. We supply the various types of packaging machines to meet the needs of our customers of industries such as beverages, food, pharmaceuticals, chemicals, hardware, etc.
Q: Where is your factory located? How can I get there?
A: Our factory is located in Wenjiang District, Chengdu City, Sichuan Province, China. Our nearest airport is Chengdu Shuangliu International Airport and another one is Chengdu Tianfu International Airport. We will pick you up from the airport to our factory.
Q: When will the delivery be made?
A: It takes about 15-30 working days to complete the production order.
The exact time depends on the actual situation, it would be quicker with stock.
Q: What service can you provide?
A: We value our customers for their trust, we provide 24-hour on-line technical support and lifetime free consultation. And we offer 12 months warranty after the machine arrives (except for wearing parts). If any parts damage proved to be our problem in warranty time, we are obliged to replace the damaged parts free of charge. The spare parts are suppliable for quick shipment.
Q: What information you may need from me before sending the quotation?
A: To recommend you with a suitable model, we will need to know what you will pack and how many grams in each bag. If you can kindly share us photos of your filling material and bag sample will be very helpful and highly appreciated.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Powder Packing Machine
- High Efficiency Auger Filling Round Corner Stick Sachet Powder Bagging Packaging Machine
Related Categories
Hot Searches
- Food Packing Machine Factories
- Vacuum Packing Machine Factories
- Bag Packing Machine Factories
- Box Packing Machine Factories
- Powder Packing Machine Automatic
- Used Powder Packing Machine
- Automatic Powder Filling Packing Machine
- Sealing Powder Packing Machine
- Coffee Automatic Packing Machine
- Packing Machine Bulkbuy