| After-sales Service: | 24-Hour on-Line Technical Support |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Automatic Grade: | Automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
BAJ-GR40 Drip Coffee Bag With Envelope Packing Machine
| Model | BAJ-GR40 |
| Working Capacity | Stable 40 bags/min |
| Filling System | Auger Filler |
| Filling Range | 8~14gr/bag (the actual filling weight depends on coffee density) |
| Sealing Method | Fully 3-side ultrasonic sealing for inner bag; heat sealing for outer envelope. |
| Inner Material | Non-woven, PLA Fiber(biodegradable), Nylon,all ultrasonic sealing materials. |
| Outer Material | Heat sealing composite film |
| Envelope Type | Rectangular, three sides sealing |
| Recommend Bag Size | Inner: W74 * L90mm; Outer: W100 * L120mm |
| Machine Type | Fully automatic and Pneumatic driven |
| Air Supply | 0.6MPA, 0.3m³/min (Air compressor to be prepared by customer) |
| Power | Single phase, 220V, 50/60Hz, 2.2Kw |
| Gross Weight | 550kg |
| Dimension | L1380*W870*H2220mm |
Chengdu Baiaojia Mechanical Equipment Co., Ltd. based in Chengdu, Sichuan Province, is an emerging enterprise specializing in the R&D, manufacturing, and servicing of packaging equipment. With over a decade of focused expertise, the company serves diverse industries including beverages, food, pharmaceuticals, chemicals, hardware, etc. Adhering to the principle that "quality is the lifeblood of the company," Baiaojia is committed to delivering high-quality, reliable products tailored to customer needs. The company prioritizes technological innovation, demonstrating robust R&D capabilities, and operates under a well-established quality assurance system.
Q: Are you a trading company or a manufacturer?
A: We are manufacturer with our own workers and factories.