| Material: | Non-Woven |
|---|---|
| Transparency: | Non-transparent |
| Application: | Coffee Powder; Tea. |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Drip Coffee Filter Bag Roll Film
Application: Used to pack drip coffee bags, also often called "single-serve pour-over coffee," are a versatile and convenient way to brew a high-quality cup of coffee anywhere.
Material Compatibility: Well-suited for use with advanced filter materials like Drip Filter Film, PLA non-woven, Nylon, etc. 
| Item | Description |
| Material | Drip Filter Film |
| Application | Ground Coffee Powder |
| Filling Range | 8-14gr (determined by coffee density) |
| Film Width | 180mm |
| Bag Size | W74*L90mm |
| Pachit Size | 50*50mm |
| Sealing Method | Ultrasonic Sealing |
| Package | 4,500Pcs/Roll, 3 Rolls/Carton. |
Our Matched BAJ-GR40 Drip Coffee Bag Packing Machine: